Grafik Tasarım Webmaster Araçları

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri [Free stock photo sites]

Bazı durumlarda ücretsiz olanı varken neden paralı olanı alim diyenler çok vardır. Stok fotoğraflar konusunda şahsen bende öyleyim. bir site yada broşür tasarımı yaparken veya başka bir şey, farklı farklı kaliteli fotoğraflar lazım olabilir ki bu doğrultuda Stok fotoğraflar ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Bende öyleyim demişken sunuda belirtim. İhtiyacımı görebilecek fotoğraflar ücretsiz stok sitelerinde varsa onları kullanırım ama tam anlamıyla aradığım bulamazsam ve bu aradığım ücretli bir stok sitesinde yer alıyorsa oradan satın almaktan da çekinmem.

Gereksinimi  ne karşılıyorsa o kullanılmalıdır.

Ücretli veya ücretsiz stok fotoğraf sitesi deyince aklımıza hemen bir iki site gelir, en azında bu sektörde bir şeylerle uğraşıyorsanız. Bende yer imlerim de Free stock photo sites adını verdiğim klasörde bulunan derleme siteleri sizlerle paylaşmak istedim…

Beğendiklerimi en sona ayırdım. Ayrıca bazıları tam anlamıyla stok fotoğraf sitesi kapsamına girmese de baya kaliteli fotoğraflar bulunduğu için listede yer almaktadır.

Barnimages.com Sayı az olmasına rağmen çok çok kaliteli fotoğraflar var.

Barnimages.com/gallery Tam anlamıyla Stok fotoğraf sitesi olmayabilir fakat kaliteli fotoğraflar bulunmakta.

Photos.Bucketlistly.com Doğa ve Şehir manzaralarıyla dolu güzel fotoğraflardan oluşan güzel bir tumblr sitesi

Georgeyanakiev.com/donterase Referanslarında Heineken, H&M, Fox, Samsung, Ford, Renault, Absolut, Jack Dainel’s, Puma, Ballantines, National Geographic Channel, gibi firmalar olan George Yanakiev’nın Fujifilm X-A1 model makinası ile çektiği fotoğraflarının yer aldığı site. Kendisi fotoğrafları istediğiniz gibi kullanmanıza da izin veriyor.

Skitterphoto.com Hayvan, Bitki, HDR,  Manzara, Düşük Işık, İnsanlar, Taşımacılık ve Kentsel fotoğrafların ağırlıklı olduğu güzel bir Stok Fotoğraf sitesi

Jaymantri.com Her tarz ve çeşitten fotoğraf bulabileceğiniz güzel bir tumblr sitesi vede  fotoğrafları istediğiniz gibi kullanmanıza izin veriyor.

Magdeleine.co Fotoğrafçıların kendi paylaşımlarıyla oluşan vede stok fotoğraf sitesi sayılabilecek güzel bir site.

Travelcoffeebook.com Doğa ve Kenstsel Manzaralar ağırlıklı güzel bir tumblr sitesi. Fotoğrafları istediğiniz gibi kullanmanıza izin veriyor.

Splitshire.com Kaliteli Fotoğraflardan oluşan güzel bir Stok Fotoğraf sitesi.

Raumrot.com İşenize yarıyabilecek kaliteli fotoğrafların bulunduğu Stok Fotoğraf sitesi olmayan ve fotoğrafları flickr üzerinden sunan güzel bir site.

Morguefile.com/archive Zengin içeriğiyle dikkat çeken kaliteli bir Stok Fotoğraf sitesi.

Albumarium.com Kaliteli ve dikkat çeken fotoğrafların bulunduğu güzel bir Stok Fotoğraf sitesi.

Mmt.li Jeffrey Betts’ın kendi çektiği ve ücretsiz olarak paylaştığı güzel bir site.

Pixabay.com 20 dilde yayın yapan ve ücretsiz fotoğrafların yanı sıra vectör çizimlerinin de bulunduğu aynı zamanda Api sistemiyle de kullanıcılara yardımcı olan güzel bir Stok Fotoğraf sitesi.

startupstockphotos.com Ofis, Bilgisayar, Telefon gibi startup temalı fotoğrafların yer aldığı tumblr sitesi.

Superfamous.com Doğa ve Manzara fotoğraflarının yer aldığı güzel bir site. Stok fotoğraf sitesi değildir fakat fotoğrafları kullanmanıza izin veriyorlar.

Getrefe.com Ücretli Stok Fotoğrafların yanı sıra ücretsizlerin de yer aldığı güzel bir Stok Fotoğraf sitesidir.

Jeshoots.com Az ama öz denilecek kaliteli fotoğrafların yer aldığı bir Stok fotoğraf sitesi.

Kaboompics.com 1000’e yakın Kaliteli fotoğrafın bulunduğu stok fotoğraf sitesi.

Freeepy.com Fazla fotoğraf yok ama çözünürlük olarak yüksek çözünürlük ve kalitede fotoğrafların bulunduğu güzel bir tumblr sitesi.

Freestockimages.co.za Kaliteli fotoğrafların bulunduğu zügel bir Stok Fotoğraf sitesi.

StockPhotos.io Her kategoride yüzlerce binlerce fotoğraf bulunduran güzel bir Stok fotoğraf sitesi. (Tavsiye Ederim

DeathToTheStockPhoto.com Ücretli bir Stok Fotoğraf sitesidir. Fakat her ay kaliteli görsellerden mail aracılığıyla sizlere  ücretsiz yollamaktalar. (Tavsiye Ederim)

İsorePublic.com Tam anlamıyla Stok Fotoğraf sitesi sayılmaz ama gayet başarılı fotoğraflar var. (Tavsiye Ederim)

FrankenFotos.com/Collections Toplasan 200 – 300 foto falan vardır ama farklı güzeller 🙂

İmcreator.com/Free Aslında bunu beğendiklerimin arasına koymam lazım fakat beğendiklerimi beşle sınırladım altı olsaydı bu site olurdu. Başarılı fotoğraflarla dolu bir site.

Sıra En Beğendiklerim de

Stocksnap.io listemin en yenilerinden. Caner’in paylaşmış olduğu bir yazıda denk geldi. İçindeki görsel miktarı fazla olmamasına rağmen baya kaliteli fotoğraflar bulunmaktadır.

unsplash.com Fotoğrafçıların gönderdiklerinden derleme yapılan güzel bir site. İçinde Türkiye’den de kareler bulabilirsiniz.

pexels.com Baya geniş bir fotoğraf kapasitesi olan ve bütün fotoğrafların kaliteli olduğu başarılı bir Stok Fotoğraf sitesi.

Gratisography.com Renkleriyle ve kalitesiyle dikkat çeken fotoğraflarla dolu güzel bir Stok Fotoğraf sitesi.

PicJumbo.com Bu site için tek basına bir yazı yazılır o kadar çok sevdim diyebilirim. Free olarak 500 – 550 arası bir fotoğraf var ama hepsinin kalitesi çok iyi diyebilirim. bunun yanı sıra aylık 6 dolara ücretli hesaba geçilebiliyor ki o zaman  indirebileceğiniz fotoğraf sayısı ve kalitesi muazzam derecede iyi…. ayrıca PhotoShop kullanıcıları için eklentileri de mevcut (ücretli). Eklenti sayesinde internetde dolaşıp fotoğraf aramakla uğraşmadan PhotoShop içinde kategori seçiyor ve gelen fotoğraflardan istediğini çalışmana ekliyorsun. Bunların dışında en beğendiğim olay fotoğrafo indirmeden önce Test Drive İmage tuşuna başarak  7 farklı tam ekran sayfa tasarımında test edebiliyorsunuz.. FotoğrafTest Drive Hali

Bonus

Nos.Twnsnd.co Stok Fotoğraf sitesi değil. Tumblr üzerine kurulu bir site fakat bunu bonus yapan özelliği fotoğrafların ağırlıklı olarak siyah beyaz olması aralarında renkli olanlarda var fakat onlarda eski tarz fotoğraflar, nostaljik de diyebiliriz. İçlerinde en çok hoşuma giden iki fotoğraf. 12

Yorum yap :)