Benden

Hatıralar ( 1- Bileklik )

Bu ilk hatıramın konusu bileklik 🙂 biraz siyasi biraz taraftar motifli. Yine bir asker izninde bana kolumdan çıkarmamam için verilen o güzel bileklik ve hikayesi;

Siyah beyaz taraftar bilekliği aslında Beyaz olanda “İyi Günde” , Siyah olanda “Kötü Günde” yazmakta. Hatta birbirinin içine geçmiş bildiğimiz bileklik işte:)

Neyse iznim bitti ve Diyarbakır askerlik görevini devam ettirmeye gittiğim sıralarda kışlık kamuflaj giydiğimiz için bileklik başlarda sıkıntı değildi, nede olsa gözükmüyordu fakat yazın bastırmasıyla yazlık kamuflajlara geçmemiz sıkıntı yarattı ve komutanımın emri doğrultusunda çıkartmak zorunda kaldım. Hatta başka bir bölüğün komutanıyla tartışmıştım. Gerçi çıkartıp cüzdanıma koyarak askeriye içinde oradan oraya götürdüm. Görevlere gittik, yeri geldi süründük, yeri geldi ıslandık fakat onu hep yanımda bulundurdum. Ta ki o son güne kadar, evet bir gün sonra askeriyeden teskereyi alıp çıkıyordum ve bilekliği ait olduğu sol koluma taktım. Bir mutluluk dolmuştu o an içine bir ümit, bir heyecan. Neyse geceden taktığım bileklik son gün kolumda idi ve o günün aksam 5 arabalarıyla askeriyeden çıkıp gidecektim. Aksama kadar 1-2 komutanla inceden tartışmadım değil bileklik yüzünden fakat durumu anlattığımda bir şey demediler. Anlayacağınız bileğimde kalmaya devam etti.

Bitmişti ve evime doğru gidiyordum. Artık İstanbul’daydım. Aileme süpriz yapmıştım 5 gün erken gelerek. Bilekliği verenede 10 gün süpriz yapmış oluyordum otomatikmen o beni 5 gün geç gelcem sanarken ben 5 gun erken gelmiş ve 10 gün öncesinden karşısına çıkmıştım.  Sonrasında bir kez daha görüştük ve bir daha hiç görüşmedik. Aradan günler aylar geçti bir gün gecenin 3 ünde uykumdan fırladım. Neredeyse 2 senedir hiç kabus görmüyordum o ana kadar.

Rüyamı anlatmayacağım ama uyandığımda yataktan fırladım sağ elimle sol bileğimi tutuyordum ve o an fark ettim bilekliğin Beyaz olanı yani “İyi Günde” yazanı kopmuştu. Bana kalan sadece “Kötü Günde” yazılı olan Siyah idi. Bu bir işaret miydi yoksa sadece bir şeylerin öyle denk gelmesi miydi ? Bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var askerliğimin son gününden beri bilekliğin sol bileğimde olduğu ve hiç çıkartmamış oluşumdu. Belki çıkartmalı belkide çıkartıp geri vermeliydim. İnsan bazen sevdiğinin sadece kötü gününde yanında olabiliyor.

Ama birde şu var; “Ben yanında olmayayım,  yeter ki sen kötü gün geçirme.”

Yorum yap :)